Chmura publiczna Microsoft Azure dla organizacji pozarządowych – w skrócie będę używał zwrotu „Azure dla NGO” w dalszej części opisu – to stosunkowo nowa oferta od Microsoft. Na pierwszy rzut okaz wydaje się ona ofertą bardzo skomplikowaną – bo co może organizacja, niemająca specjalistycznego zespołu informatyków – zrobić z tak dużym i różnorodnym zestawem usług informatycznych dostępnych na każde życzenie. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, to możemy zauważyć, że spora część z tego co możemy, w ramach oferty, uruchomić w Azure bezpłatnie, jest przez naszą organizację aktualnie używana ale wymaga (często niemałych) opłat. Przykładem mogą być choćby strony internetowe za których hosting (czyli działanie na jakimś serwerze w internecie) organizacja płaci. Inny przykład to komputery w biurze organizacji na których uruchomione są jakieś stale działające, pojedyncze aplikacje (na przykład jakiś pakiet FK) czyli tak zwane serwery. Możliwe byłoby uniknięcie zakupu takiego komputera, kosztów związanych z jego zasilaniem itp. gdybyśmy skorzystali z możliwości uruchomienia tej maszyny w chmurze. Kolejnym przykładem mogą być kopie zapasowe swoich danych (backup) – w najlepszym wypadku korzystamy z lokalnych lub przenośnych dysków w naszej organizacji (a co z pożarem? Albo kradzieżą?). Wielu rozterek można uniknąć, jeśli przyjrzymy się tym samym rozwiązaniom, utrzymywanym przez zewnętrznego dostawcę, który udostępnia nam je bezpłatnie. Wartość usług z których możemy skorzystać to 5000 USD – czyli ponad 20 000 PLN na informatykę.
Żeby uświadomić co można zrobić z Microsoft Azure za 5000 USD, poniżej trzy wyliczenia:
- Strona internetowa z kopią zapasową, automatyczną zmianą wydajności w zależności od obciążenia, zabezpieczona zaporą ogniową – około 40 USD miesięcznie (czyli 480 USD za rok – 10% oferty)
- Komputer wirtualny średniej mocy obliczeniowej, z oprogramowanie Windows Serwer (możliwość uruchomienia np. aplikacji FK lub innych) z kopią bezpieczeństwa całego komputera – około 29 USD miesięcznie (360 USD rocznie).
- Kopia zapasowa około 100 GB danych (zawartość plików na przeciętnym komputerze przenośnym) – 12 USD miesięcznie.
[slideshare id=73224723&doc=azuredlango-opis-170316202403&type=d]